Świętujemy razem, pomagamy razem, czyli Wieczór dla Niepodległej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boruszowicach

opublikowane: 2 gru 2018, 10:57 przez Ilona Pella-Bok   [ zaktualizowane 2 gru 2018, 11:00 ]

Za nami wyjątkowy Wieczór dla Niepodległej, czyli spotkanie całej lokalnej społeczności skupione wokół obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ale jednocześnie manifestacja współczesnego patriotyzmu. 

29 listopada w historyczny wieczór rozpoczęcia jednego ze zrywów niepodległościowych Polaków (wszak to data nocy listopadowej otwierającej powstanie z roku 1830) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boruszowicach zgromadzili się mieszkańcy miejscowości oraz dostojni goście na czele z wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty Panią Ivettą Gajczyk-Werner, zastępcą Wójta Gminy Tworóg, Panem Łukaszem Ziobem, Zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa w Brynku, Panem Adamem Mazurem, Radnym Starostwa Powiatowego, panem Piotrem Krokiem oraz przedstawicielami Rady Rodziców szkoły i przedszkola. Gościem specjalnym uroczystości był Bruno Musiał wraz z rodzicami, 8-letni mieszkaniec Brynka, na rzecz którego przeprowadzaliśmy zbiórkę środków pieniężnych z przeznaczeniem na rehabilitację.
Wieczór rozpoczął Polonez Ogińskiego pięknie w świetle latarni zatańczony przez uczniów klas VI-VIII. W przytulnym wnętrzu sali gimnastycznej oświetlonym tylko reflektorami teatralnymi gości przywitały dźwięki Barki, poezja Jana Pawła II, pieśni patriotyczne w wykonaniu przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz zespołu instrumentalno-wokalnego działającego w szkole, a także przedstawienie Pisk Orła brawurowo zagrane przez uczniów klas VII-VIII oraz opatrzone muzycznymi komentarzami w wykonaniu uczniów klasy VI.
Opowieści o drodze Polaków do niepodległości towarzyszyły refleksje na temat współczesnego patriotyzmu i jego przejawów. Niewątpliwie takim przejawem jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, postawa bezinteresownej pomocy. Mama Brunona Musiała, niepełnosprawnego chłopca przedstawiła sytuację rodziny i potrzeby Brunona, prosząc o wsparcie. Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania. Efektem zbiórki przeprowadzonej przez uczniów ZSP w Boruszowicach było zebranie na rehabilitację Brunona kwoty 1442 złotych i dziesięciu groszy. To imponująca kwota i dowód wielkiej wrażliwości i otwartości serc wszystkich Państwa przybyłych na uroczystość.
Z serca dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali uroczystość: nauczycielom, rodzicom, którzy upiekli babeczki na poczęstunek, pracownikom obsługi, ale nade wszystko dziękuję uczniom za wspaniałą oprawę uroczystości, za obecność, za to, że poświęcili na popołudniowy czas, na to, aby być w szkole i udowodnić, że patriotyzm rozumiany jako pomoc bliźniego nie jest im obcy.

Anna Rogala-Goj, Dyrektor ZSP w Boruszowicach

galeria zdjęć pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/YVYBEQsZZ7DfLDrk7
Comments