Interaktywne wyklady

opublikowane: 29 wrz 2018, 08:27 przez Ilona Pella-Bok   [ zaktualizowane 29 wrz 2018, 08:30 ]
W piątek 28 września uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej w Boruszowicach, wzięli udział w interaktywnych wykładach BIOROBOTYKA w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego organizowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Cykl wykładów składał się z trzech bloków tematycznych. 
Pierwszy wykład zatytułowany ,,Geny w pudełku”, uświadomił uczniom jak wiedza z genetyki może być wykorzystywana w życiu, pracy i diagnozowaniu chorób ludzi, zwierząt i roślin. 
Podczas drugiego wykładu ,,Luna EMG”, został zaprezentowany robot neurorehabilitacyjny o nazwie Luna EMG. O możliwościach robota, który powstał dzięki połączeniu wiedzy technicznej z medyczną i biologiczną, opowiedział jeden z jego twórców – inżynier z Politechniki Śląskiej. 
Do poprawnej współpracy człowieka z robotem niezbędna jest wiedza o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zasady działania układów mięśniowego i nerwowego, w oparciu o które funkcjonuje robotyczny egzoszkielet, pokazał i wyjaśnił uczniom biolog–naukowiec podczas wykładu pt. ,,Fizjologia człowieka – to roboty muszą wiedzieć.”
Wycieczka edukacyjna  zakończyła się spacerem po Parku Śląskim w Chorzowie.
Comments